16 Şubat 2010 Salı

MartılarSabah işe gittiğimde, bürodaki iki arkadaşımı pencerenin önüne gelmiş olan martıları seyrederken buldum.Zaman zaman bu güzel beyaz misafirlerimiz bizi ziyarete gelirler. Onları izlerken güzel birkaç fotoğraf karesi de yakalamştım daha önce.

Arkadaşlarım bir gün önceden kalma simit parçasını küçük parçalar halinde camın önüne bıraktı ve iki lokmada bitiriverdi martıcık onları.Derken bir arkadaşım ceketini giyindi ve 'ben ekmek almaya gidiyorum' diyordu ki bakakaldım.Böylesine sert görünüşlü,sinirli ve bazen ani çıkışları olan,hiç ummadığınız anda parlayan ve birçok kişinin çekindiği o koca adam gitmiş, yerine yumuşak kalpli, pamuk gibi bir insan gelmişti(Gerçi sinirli,sert birisi olsa da, benim insaniyetinden dolayı değer verdiğim bir arkadaşımdır.

'Nasıl yani' demişim farkında olmadan:)
'Evet ekmek almaya gidiyorum,nasıl da aç martılar' demez mi bizim Sinirli Bey.Ama yüzündeki o masum, çocuksu, gülümseyen ifade görülmeye değerdi.

İnsanların iki yüzü bu olsa gerek;bir yanı yumuşacık bir kalp, öbür yanıysa aksi,sert,herkeslerin çekindiği bir adam...

Neyse sonra bizim Sinirli Bey hiç üşenmeden, çok olmasa da biraz yürüme mesafesinde olan fırına gidip, bir güzel ekmek alıp döndü ve pencerede yumuşak kalpli adamı bekleyen martıcıkların karnını çok büyük bir keyifle doyurdu :)

Beni bile hayrete düşüren Sinirli Bey martıları böyle sevindirmişti işte....

Güne martıyla başlayınca küçük çaplı bir araştırma yaptım ben de.

MARTI; 'Martigiller familyasını oluşturan deniz kuşlarının ortak adı.Gri,beyaz renktedirler,başlarında siyah işaretler bulunur.Becerikli üst düzeyde zeki kuşlardır.Besinlerini çoğunlukla yumuşakçalar,yengeçler ve balıklar oluşturur' Ve bunları Sinirli Bey'e anlatınca 'bir dahaki menüde martıcıklara balık mı alsak' dedi:))))


Ey gönül sahilime çarpan dalgalar
Hasretin hüznünü şimdi sizlerle yaşıyorum.
Ey çığlık çığlığa uçuşan martılar
Attığınız her çığlıkta bir gurbet yaşıyorum.


Martılar..........................


(Not:Dörtlük alıntıdır)

2 yorum:

 1. Çok guzeldı anlatımınız ve konu..
  kendımden cok sey buldum

  ada vapuru martılara attıgım sımıtler...


  ınsan ne zaman hayvanlara yaklassa
  ornegın bı kedının basını oksasa
  bı martıya ekmek verse
  bı kopegı sevse...
  huzur buluyor..
  sevgılerımle.

  YanıtlaSil
 2. Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim Öykü.Benden de size sevgiler.
  Sevgi hayatımızdan eksilmesin:)

  YanıtlaSil