9 Haziran 2010 Çarşamba









Cahide Keskiner Atölyesi’nden İstanbul Minyatürleri Sergisi

Ord. Prof. Süheyl Ünver'le 1953 yılında başladığı geleneksel tezhip ve minyatür çalışmalarını çağdaş bir yorum arayışı içerisinde sürdüren Cahide Keskiner’in 1989 yılında kurduğu Keskiner Atölyesi ile Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği tarafından gerçekleştirilen İstanbul Minyatürleri sergisi, İstanbul’un surları ve sur kapıları, anıt ağaçları, kuşları ve yalıları olmak üzere şehir kimliğinin önemli unsurlarını tasvir eden minyatürlerden oluşmakta. İstanbul Minyatürleri, gerek içeriği gerekse kullandığı sanat formuyla İstanbul'un kaybolmaya yüz tutmuş değerlerinin hatırlanmasına ve belgelenmesine aracılık ediyor.

Sergide, İstanbul'da minyatür geleneğinin önemli bir parçasını oluşturan Cahide Keskiner Atölyesi'nden, Cahide Keskiner başta olmak üzere, Sabiha Bayhan Koç, Zehra Çekin, Tülin Gönültaş, Çiğdem Tunçer, Ebru Kızılırmak, Aynur Gürsoy, Asiye Okumuş, Bahriye Balkaç, Çiğdem Mercan, Esra Altındoğan, Olcay Çetinok ve Nükhet Sağıroğlu tarafından resmedilen toplam 69 minyatür yer alıyor.

Açılışı 10 Haziran Perşembe günü saat 17.00’da Cemal Reşit Rey Sergi Salonu’nda yapılacak olan İstanbul Minyatürleri sergisine kapsamlı bir sergi katalogu da eşlik ediyor.

Sergi, 10 Haziran – 18 Temmuz tarihleri arasında her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak görülebilir.

Anlaşılan şu ki; bir günü Sabancı Müzesindeki Efsane İst. sergisine, bir günümüzü de buraya ayırmamız gerekecek...

2 yorum: